mobil-telefon mobil-whatsapp
Online Terapi

Online Terapi Nedir?

Yaşanan olağanüstü durumlarda, bulunduğu yerde danışmanlık merkezi olmayan veya dışarı çıkamayacak kadar rahatsız olan kişilerle online terapi, oldukça önemli ve değerli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Özellikle her geçen gün gelişen teknoloji, yaygın internet kullanımı ve toplumsal bilinç sayesinde yüz yüze gerçekleştirilen bir çok iletişim biçimi online kanallar aracılığı ile yapılmaya başlandı. Buna paralel olarak gelişen profesyonel psikolojik yardım da online terapi adı altında hizmet vermektedir.

Online Terapi Nasıl Uygulanır?

Gelişmekte olan online iletişim kanalları içerisinde en yaygın kullanılan online terapi türü olan profesyonel psikolojik yardım iki şekilde gerçekleşir. Görüntülü arama ve sesli telefon görüşmesiyle gerçek zamanlı danışmanlık şeklinde uygulanan online terapi, uzman ve danışan kişinin farklı mekanlardan internet aracılığı ile eş zamanlı olarak etkileşime girmesine olanak tanır. Bu terapi yönteminde de yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi görüşmeye dair sıklık ve süreler önceden belirlenerek planlama yapılır.

Online Terapi Avantajları

Bireysel sorunlarınız, ilişkinizle ilgili sorunlarınız, çocuğunuzla ilgili yaşanan zorluklar ya da ailenizi etkileyen önemli bir süreç yaşıyorsanız bir psikoterapi hizmetinden destek almanız gerekebilir. Ancak aşağıda sıraladığımız bazı nedenlerle yüz yüze görüşmek mümkün olamıyorsa, destek ihtiyacını ertelemeden online bir şekilde desteğinizi alabilirsiniz. Sorunlar bekleyerek geçmeyeceği gibi, daha da kronikleşmeye, çözümü daha da zorlaşmaya, terapi sürecini daha da uzatmaktadır. Bu nedenle ihtiyacınız olan desteği almak izin bu zor günlerin geçmesini beklemeden bize ulaşabilirsiniz. Elbette online terapi, terapi odasının terapötik havasını hissettirmese de yapılan görüşme içeriği aynıdır. Yapılan müdahaleler, görüşmenin etkililiği, işe yararlığı, sorunların azalma süresi gibi ayrıntılar aynıdır. Araştırmalar da bu söylediklerimizi destekler niteliktedir.

Online Terapi Kimler İçindir?

Günümüzde coronavirüs (Covid-19) nedeniyle online terapi uygulamaktayız. Ve zaten ayrıca aşağıdaki durumlarda da online terapi uygulamaktaydık: Dışarı çıkmasını engelleyecek kadar ruhsal veya fiziksel engeli olanlar, Farklı ülkede yaşayan Türk veya yabancı uyruklu danışanlar, Coğrafi olarak ruh sağlığı merkezlerine ulaşamayacak kadar uzak olanlar, Sosyal iletişim kurmakta sıkıntı yaşayanlar, Bulunduğu bölgeden taşınmak durumunda kalanlar, İzolasyon nedeniyle evinden çıkamayanlar. Bu kategorideki danışanlara görüntülü veya sesli Whatsapp, Skype, Zoom ya da Facebook Messenger kanalları üzerinden psikoterapi hizmeti sunmaktayız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Danışanların sağlıklı iletişim kurabilmeleri ve terapi almaları açısından öncelikle kişisel bilgisayara ve kesintisiz bir internet bağlantısına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında mahremiyeti olan sessiz ve özel bir mekanda bulunmak da şarttır. Merak edilen diğer konular ve detaylar için merkezimize telefon ve online kanallar aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz.

Online Terapi Hizmetlerimiz