mobil-telefon mobil-whatsapp
Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe)

Vajinismus (Cinsel İlişkiye Girememe)

Kadınlarda oldukça sık olarak görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen pelvik kaslarının istemsiz (kontrol dışı) kasılması ve ardından büyük bir korku, kaygı ve panikle kadının tüm bedenini kasması, eşini geri itip bacaklarını sımsıkı kapaması ve cinsel ilişkinin gerçekleşmemesidir.

Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılmayı, kadın kendisi yapmaz. Bunlara, bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir.

Kadını her alanda ve cinsellikte “talep eden olmama”, “istekli gözükmeme” vurgularıyla yetiştiren geleneksel tutum vajinismus ve diğer cinsel işlev bozukluklarının gelişimine zemin hazırlar. Cinsel eğitimin uygun verildiği, cinselliğin konuşulabildiği, çocukluk yaşlarından itibaren cinselliğin bir haz alma davranışı olarak kurgulanabildiği, kadının cinselliğine de değer verildiği toplumlarda vajinismusa daha az rastlanır.

Erkekler vajinismusu bir hastalık olarak kabullenmedikleri, belki de doğru bilgiye ulaşamadıkları için; durumu istenmeme ve reddedilme olarak algılayıp, kırgınlık ya da öfke duyabilirler. Ancak, bu durum kadının isteyerek yaptığı bir şey değildir. Kadın ve erkeğin birlikte bu sorunu karşılarına alıp, çözüme ulaşmak için istekli olmalarına ihtiyaçları vardır.

Tedavi: Cinsel Terapi

Erkeğin tamamen terapi sürecinin içinde olduğu, eşine destek olduğu bir süreç planlanır:

  • Kadın ve erkeğin cinsel yaşam öyküleri, çocukluk dönemi travmaları, aile yaşantıları ile ilgili ayrıntılı bilgi alınır.
  • Çifte bireysel olarak çeşitli test ve anketler uygulanır.
  • Alınan bilgiler ve test sonuçları doğrultusunda, Çifte özel bir Terapi planı hazırlanır.
  • Vajinismuslu çiftin, bunu yaşama nedenleri tespit edilir ve bunların çözülmesi sağlanır.
  • Evlilik ilişkileri hırpalanmışsa, iyileştirilir.
  • Açık iletişim kurmanın incelikleri öğretilir.
  • Aşk oyunlarıyla, hem duygusal hem bedensel hazırlık süreci gerçekleştirilerek, adım adım cinsel birleşmeye doğru ilerlenir. Kadın, zihniyle, kalbiyle, duygularıyla, evlilik ilişkisiyle, en sonunda da bedeniyle hazır olana kadar terapi süreci devam eder.