mobil-telefon mobil-whatsapp
Çocuk ve Ergenlerde EMDR

Çocuk ve Ergenlerde EMDR

EMDR, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bugüne kadar her yaştan yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının başarıyla tedavi edilmesini sağlamıştır.

EMDR’ye göre psikolojik ve/veya psikolojik nedenlere bağlı ağrılı rahatsızlıkların çoğunluğu işlenmemiş anılara bağlıdır. Yani kişinin travmatik anıları, bugün yaşanan klinik sorunlarının nedenidir. Bu yöntemle travmatik anılar çalışılır ve artık bugünü etkilemez hale getirilir.

EMDR Güvenli Midir?

EMDR terapisi bu konuda eğitimli bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirilirse oldukça güvenli bir yöntemdir. Olası riskler ve dikkat edilmesi gereken durumlar için terapistiniz sizi terapi öncesinde bilgilendirecektir.

Çocuklara EMDR Terapi Nasıl Uygulanır?

Çocuklara EMDR yetişkinlerden daha farklıdır. Çocukların yaşlara göre gelişim aşamaları farklı olduğundan bu terapinin uygulanmasına bu aşamalar göz önüne alınarak farklı protokoller uygulanır. Ayrıca çocuklar travmalarla doğrudan yüzleşemeyecekleri için resim, hikaye, oyun ve oyuncaklardan faydalanılır.

Yetişkinlerde 1,5 saate varan EMDR uygulamaları çocuklarda bazen 5–10 dakika süreli seanslarla gerçekleştirilebilir. Çocuklara EMDR uygulayabilmek için temel EMDR sertifikası üzerine çocuklarla EMDR uygulamaları eğitimi sertifikası almış olmak gerekmektedir. Yine terapistinizin bu belgeye sahip olduğundan emin olunuz

EMDR Terapi Ne Kadar Sürer?

Bunun kesin bir süresi yoktur ama en az 6–7 seans sürmekle beraber olumsuz yaşantının yoğunluğuna, terapi sürecinde ortaya çıkabilecek travmatik anılara göre daha fazla da uzayabilir.

Çocuklarda EMDR Terapi Hangi Sorunlarda Kullanılır?

Çocuk için olumsuz yaşantılar sonrası ortaya çıkan birçok sorunda kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; tuvalet sorunları, korkular, kaygılar, takıntılar, yas, öfke kontrolü sorunları, çocukluk çağı depresyonu, yas (kayıp) süreci, rahatsız edici anılar, fobiler, ağrı rahatsızlıkları, yeme-uyku bozuklukları, performans kaygısı, sınav kaygısı, stres kontrolü, bağımlılıklar, cinsel ve/veya fiziksel taciz, davranış bozuklukları ve özgüven sorunları gibi birçok alanda güvenle EMDR uygulamaktayız.

Anne Babaların Bilmesi Gerekenler:

  • EMDR Çocuk ve Ergen Eğitimi almış olması ve düzenli süpervizyon alması,
  • Eğitimlerini Uluslararası EMDR Derneği (EMDRIA) onaylı eğitmenlerden alması,
  • EMDR terapisindeki son gelişmeleri ve yöntemleri takip etmesi,
  • Sizin probleminizle ilgili deneyim sahibi olması,
  • Terapi başarı oranları