mobil-telefon mobil-whatsapp
  • Çocuklarla İlgili Yardım Almadan Önce:

Çocuğunuzu ilk görüşmeye getirmemenizi rica ediyoruz. Öncelikle anne-baba ile yaşanan sorunu ve çocuğun gelişim öyküsünü yani çocuğun anne karnından itibaren bugüne kadar neler yaşadığını olaylar-duygular-davranışlar, ebeveyn tutumları açısından incelememiz gerekecektir. Çocuğun yanında bunlar konuşulmamalıdır. Ayrıca anne-baba çocuğuna nasıl davranması gerektiği, nasıl iletişim kurması gerektiği ile ilgili güçlenmeli ve ev ortamı gerekirse değiştirilmelidir. Bunlar, ilk görüşmenizde sizinle paylaşılacaktır.

Çocuğunuz 7 yaşından küçükse, Eğer bu ebeveyn görüşmesinde oyun terapisine karar verilirse, bir sonraki görüşmeye çocuk getirilir. Çocuğa “Bir yer var. Orada bir abla çocuklarla oyun oynuyor. Seni oraya götürmek istiyoruz. Seni oyun oynamak için bekliyor.” denilerek getirilebilir. Her oyundan sonra, anne yada baba aranarak bilgi ve ödevler verilir.

Çocuğunuz 8 yaşından büyükse, çocuğunuzla net olarak problem hakkında konuşun. Bu konuyla ilgili hep birlikte yardım almak istediğinizi belirtin. Benzer durumlarla ilgili olarak çocuklara ve ailelere sorun çözmede yardım edilen bir yere gideceğinizi söyleyin. Problem davranışı tanımlarken; korkutmamaya, yargılamamaya özen gösterin. Merkeze başvurma nedeninizin onu şikâyet etmek değil, hep birlikte yardım almak olduğunu belirtin. Sağlıklı kişilerin ve çocukların da zorlukları olabileceği ve uygun yardımla çözümlenebileceği açıklamasını yapın.

  • Ergenlerle İlgili Yardım Almadan Önce:

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçişi içeren ara dönemdir. Bu nedenle dönemin özellikleri göz önüne alınarak psikolojik yardım süreci de farklı yapılandırılmaktadır. Ergen tek başına gelmeyi tercih etmediği sürece ilk görüşmelerin ergen-anne-baba birlikte yapılması uygundur.

Ergenin direkt sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilecek bazı özel durumlar hariç, kendisinin izni olmadan hiçbir bilgi ailesiyle ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Süreç içinde devam edebilecek olan uzman ve anne-baba görüşmelerinde amaç, ergenin terapisi hakkında bilgi vermek değil, sadece anne-baba tutumlarını ele almaktır. Bu görüşmeden önce de yine ergenin rızası alınır.

  • Yetişkin Olarak Kendinizle İlgili Yardım Almadan Önce:

İlk tanışmanın olduğu görüşme, değerlendirme görüşmesidir; sorun ve nedenleri anlaşılmaya çalışılır. İlk görüşmenin sonunda hangi danışmanlık türüne ihtiyacınız olduğu sizinle paylaşılır. Bireysel psikoterapi, evlilik ya da aile terapisi, cinsel terapi gibi. Eğer farmakoterapi (ilaç tedavisi) almanız gerekiyorsa, bir psikiyatriste yönlendirme yapılır. İlaç tedavisinin yanında, karar verilen psikoterapi yöntemi uygulanır. Psikoterapi, birkaç görüşme ile sonuç alınan bir yöntem değildir.

Psikoterapi, ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğine verilen genel addır. Yani bir süreçtir. Ne kadar süreceği; sorunun ne olduğuna, danışanın değişime yönelik istekliliğine ve terapilere düzenli katılımına göre değişir. Bu ve benzeri soruların cevabı, ilk görüşmede terapist tarafından verilir.

  • Gizlilik İlkesi:

Danışanlarımızla gerçekleştirdiğimiz seanslarda konuşulan her şey; yazılı veya sözlü olarak verilen her türlü kişisel bilgi, seans notları ve raporlar gizli tutulur, kimseyle paylaşılmaz.