mobil-telefon mobil-whatsapp
Boşanma Süreci ve Çocuk

Boşanma Süreci ve Çocuk

Pek çok çift, “Çocuğum için evliliğimi sürdürüyorum” derken, bazıları da yaşanan çatışma ve sorunların çocuğu daha fazla etkilediğini düşünerek boşanmayı tercih etmektedir. Bu karar, çiftin durumuna, yaşadıklarına, sosyal desteğine vb değerlendirilerek verilmelidir.

Eğer boşanmaya karar verilmişse, çocukların bundan en az düzeyde etkilenmesi, büyük bir travmaya dönüşmeden küçük bir travma olarak atlatılması gerekir. Anlaşıldığı üzere boşanma, çocuk için büyük ya da küçük travmatik bir yaşantıdır. Bu süreci kabul etmesi, yeni yaşantıya uyum sağlaması, yaşamsal işlevselliğini sürdürebilmesi önemlidir. Aksi taktirde, çocuğun bazı davranış ve uyum sorunları yaşaması, gelişim döneminde gerilemesi, korku ve kaygıların ortaya çıkması, takıntıların oluşması, depresyona girmesi ya da akademik başarısının gerilemesi söz konusu olabilir.

Kadın ve erkek olarak evliliğinizi bitirdiğinizi, anne babalığınızın devam ettiğini, güvende olduğunu, hala eskisi gibi kendinin sevilmeye layık ve değerli olduğunu, yaşanan hiçbir şeyin kendi suçu olmadığını yaşına ve gelişim dönemine uygun olarak anlatmanız ve yaşatmanız gerekir.

Ancak bunları yapmaya çalışmanıza rağmen boşanma süreciniz, çocuğunuzu travmatik bir şekilde etkilemiş ve bazı ruhsal sorunlara neden olmuşsa mutlaka yardım almalısınız.